Podbablje Portal - Sve iz Podbablja na jednom mjestu!

Zadnji broj lista "7 Dnevno" o izborima u Podbablju i nositelju liste HDS-HČSP Zdenkom Lozom

Podijeli sa prijateljima!

zdenkolozo razgovor

Zadnji broj lista "7 Dnevno" pozabavio se lokalnim izborima u Podbablju i donio razgovor sa Zdenkom Lozom, nositeljem liste demkršćanskog bloka, liste HDS-a i HČSP-a. Razgovor donosimo u cijelosti.

 

7Dnevno: Vratimo se ipak povodu našeg razgovora, a to je Vaš povratak u praktični politički život kroz kandidaturu za Vijeće malene općine iz Imotske krajine, Podbablje.
Lozo: Ponajprije, to nije nimalo mala općina, ona je svojom veličinom i brojem stanovnika nekakav optimum modernog politološkog poimanja ovakvog tipa lokalne zajednice. Da budem ozbiljno dovitljiv - država Vatikan je oko desetak puta manja površinom i oko pet puta manja stanovništvom pa upravlja sa znatno toga u svijetu. Dakle, nema velikih i malih općina, postoje uređene i neuređene jedinice lokalne uprave. Osim toga, moja je općina preznačajna na hrvatskom kulturnom, javnom i političkom prostoru kao zavičaj velikih Ujevića među kojima je jedan respektabilni enciklopedist, stvoritelj Hrvatske enciklopedije u osvit II. sv. rata. Iz nje nam također dolazi desetke vrijednih sveučilišnih profesora, dr. Žarko Domljan prvi predsjednik obnovljenog Sabora RH, tu su svjetlo dana ugledli i značajni hrvatski književnik Mladen Kljenak, nekoliko ministara i doministara, desetci novinara, publicista i kulturnjaka, vrsnih liječnika, značajnih svećenika i na kraju Ante Žužul, koji doprinosi hrvatskoj kulturi kroz izdavalaštvo kapitalnih edicija i antologija kao nekoć Matica Hrvatska. Kad nabrajam ove vrijedne ljude onda pri tom mislim na one koji su postali značajni na nacionalnom pa i višem, a ne općinskom nivou.

7Dnevno: Razumijem, ali gdje je danas Vaša općina i što Vi i Vaša opcija možete napraviti konkretno za nju? Očigledno je ona kao i čitava Imotska krajina kroz ovih četvrtinu stoljeća doživjela potpunu pustoš.
Lozo: To je dobro pitanje! Svi mi žitelji te općine trebali bi stati pred ogledalo i upitati se kolika je naša odgovornost u tome. Osim onog ružnog ipak ima jedna utješna u svemu tome, a to je da svojim krivim djelovanjem ili bolje nedjelovanjem nisu uspjeli devastirati prostor, taj vrlo važan resurs naše općine. Upravo na njemu, u jednom održivom razvoju, vidimo našu komparativnu prednost i šansu za prosperitet i kvalitativan razvoj ovog zanimljivog kraja položenog između Osoja i Vrljike na nekih 40-tak četvornih kilometara, na razdjelnici poljskog i kraškog dijela Imotske krajine.
Osim naših vizija i planova vrlo važna nam je i podrška svih naprednih obitelji na ovom prostoru koje razumiju naša nastojanja i za koje vjerujemo kako će zajedno s nama do kraja sudjelovati u združenom poduhvatu mogućeg oplemenjenja naših oranica, pristava i dolaca, našeg ravničarskog pripoljskog pojasa uz desnu obalu kraške krasotice Vrljike, koja je napojila žedna usta i nudila im obilje zalogaja. Vječiti naš san o spoju s biser rivijerom Mediterana dosanjan je probojom tunela iz Rastovca, malog pitoresnog kvadratića zemlje u vode bastske i opjevane žale Makarskog primorja. Nažalost, do sad je korist od toga sićušna. Samim preuzimanjem odgovornosti vođenja naše općine izborit ćemo se da zajedno sa žiteljima s obje strane Biokova ukinemo pristojbe tunelarine za sve stanovnike priobalja i zaobalja i za naše goste koji će učestalo pohoditi prirodne i povijesne znamenitosti Imotske krajine te dobre restorane u kojima se nudi organska hrana i europska usluga. Zajedno s općinom Zagvozd pokušat ćemo dogovoriti novu zonu za zabavu, Golo Brdo-Drinovača i ono što se u modernom svijetu zove industrija zabave, od disco-klubova do svih drugih oblika zabave koje poznaju europski građani.
Na području naše općine ima prostora za gradnju vikend naselja zatvorenog tipa koji će zanimati srednji i bogatiji sloj eurograđana, kao njihov drugi dom kroz vlasništvo ili najam. Nositelji takvih projekata organizirat će cjelovit servis stanovnicima treće dobi koji žele ostatak svog života provesti u blagoj mediteranskoj klimi i najzdravijoj europskoj gastro ponudi, a koju mi možemo ponuditi.
Od organskog mediteranskog bilja do ribe i raznih mesnih specijaliteta koje imamo u našoj kulinarskoj tradiciji uzgoja stoke i prerade mesa. Ovdje ističemo nabavu namirnica, pripremu hrane, pomoć u kućanskim poslovima, medicinsku skrb te organizaciju izleta od primjerice obližnjih nacionalnih parkova i parkova prirode do Sarajeva kao značajnog orijentalnog grada ili Dubrovnika, najmirisnijeg cvijeta Mediterana. Razmišljamo o samim stanovnicima tih naselja kao i o njihovoj djeci koji će učestalo, napose u ljetnom razdoblju, posjećivati svoje roditelje i prijatelje jeftinim zračnim mostom iz europskih metropola do Splita gdje će ih čekati udobni kombiji i prevoziti po njihovoj želji do njihovih ukućana ili traženih turističkih destinacija.
Ne samo ovo, već moderno povrtlarstvo, voćarstvo, vinogradarstvo i vinarstvo, proizvodnja hrane i začinskog ili ljekovitog i kozmetičkog bilja naša su šansa razvoja i sigurnost plasmana razvijenom europskom potrašačkom i hedonističkom duhu i nepcu.
Od države tražit čemo završetak neizgrađenih infrastrukturnih potencijala, pri čemu primarno mislimo na brzu cestu Zagvozd – državna granica u Vinjanima Donjim te plinofikaciju i izgradnju telekomunikacijskih mreža za internet velikih brzina.
Samo s kvalitetnom komunalnom i prometnom infrastrukturom i efikasnom administracijom naš prostor može postati višestruko vrijedniji i lakši za prodaju te pogodan za vlastito poduzetništvo domicilnog stanovništva. Sve nabrojano i mnoštvo sličnih inicijativa ostavljamo u zadatak skupini stručnjaka koje ćemo angažirati u Savjetu za strategiju razvoja Podbablja, a veći dio njih, posebice mladi s dobrim idejama, imamo na području naše općine.

7Dnevno: I na kraju Imate li politički potencijal i stručne ljude na području općine za ovako ambiciozne programe razvoja?
Migracijski učinak ostavio je vidnog traga i na kadrovske prilike u našoj općini. No nakon prvog detaljnijeg upoznavanja našeg tima od dvadesetak ljudi koje smo rasporedili kao buduće čelnike za poglavarstvo ili na zajedničkoj listi za Općinsko vijeće dviju vrijednih stranaka koalicije HDS-HČSP, ugodno sam se iznenadio kvalitetom naših ljudi i njihovim vizijama i misijama razvoja. Ovaj tim sastavljen od otprilike polovice političkih veterana i još toliko mladih ili onih u najboljoj životnoj dobi može podnijeti teret odgovornosti i izazove koji se pred njega stavljaju. To će lakše raditi u zajedništvu, kao izrazito naglašenoj odlici našeg političkog djelovanja. Još jednom ponavljamo, dobro došli k nama su svi oni koji hoće, mogu i imaju što ponuditi za ukupni boljitak života ovog i budućih naraštaja koji u Podbablju mogu pronaći visoku kvalitetu i smisao svog životnog tijeka. Hrvatska će postati puno ljepša kad svaki njen kutak i svaka njena lokalna jedinica bude u stanju od svog kraja stvoriti prosperitetnu sredinu poput onih iz Istre ili pojedinih sjevernih krajeva naše domovine. Dalmacija sa svim svojim sastavnicama - priobaljem, otocima i zaobaljem ima najveću šansu postati lokomotivom ukupnog hrvatskog napretka, a naš tim siguran je kako će upravo on među prvima to i omogućiti ukoliko mu naši birači ukažu povjerenje i podršku u radu na izgradnji dobro uređene, funkcionalne i bogate lokalne jedinice, općine Podbablje.

Podijeli sa prijateljima!