Podbablje Portal - Sve iz Podbablja na jednom mjestu!

Šerić: Općinu želim približiti mladim ljudima!

Podijeli sa prijateljima!

199801 1972112306319 2143986 n

Kako u jednu rečenicu složiti mladog i ambcioznog čovjeka pred kojim je zasigurno životna, a kako mu je krenulo i politička karijera. U svojoj 21. godini postao je potpredsjednik općinskog vijeća, a nakon toga i predsjednik, najmlađi u povijesti Općine Podbablje. 

No, to nije sve. Tako mlad čovjek, kao što je Josip Šerić nazočan je i na organiziranju kulturnih i duhovnih manifestacija. Kao predsjednik organizacijskog odbora, već 3 godine uspješno organizira proslavu Sv. Petra u Drumu, organizator je frame i framaških susreta te volonter Katoličke udruge Lovret. Bio je i predsjednik imotskih studenata u Splitu u akademskoj godini 2011. – 2012., a kao dugogodišnji voditelj ministranata župe Podbablje, 2008. osvaja prvo mjesto na provincijskom natjecanju u Imotskom. Svoje prste ima i u novinarstvu, pišući za tiskovine poput: „Glasa koncila“, „Hrvatskog slova“, „Imotskih novina“, „Imotske krajine“, Informativne katoličke agencije i drugih, a član je Uredničkog vijeća listova „Most“ i „Proložac“. Mjesto predsjednika općinskog vijeća kaže, uzeo je jer nijedan drugi vijećnik nije imao hrabrosti preuzeti tu dužnost. Ove godine na lokalnim izborima, nositelj je liste HDZ-a, koji je politički vladar te općine već dugi niz godina. O tome, zašto je odustao od nezavisne kandidature, što očekuje od ovih izbora, zbog čega mu je žarka želja stvarati renomirani HDZ, donosimo u velikom intervjuu na našem portalu.Mlad i ambiciozan. Koji su razlozi Vašeg ulaska u politiku?

- U politiku sam ušao sasvim slučajno, kao član nezavisne liste koju je na prošlim lokalnim izborima nosio moj očuh Ivica Tolić i s njom polučio izvrstan uspjeh. Biti vijećnik za mene je bila izuzetna čast, ali i velika odgovornost posebice ako se uzmu u obzir moje godine, te sam odlučio biti konstruktivni član Vijeća i kroz tu funkciju dati najbolji dio sebe i raditi na dobrobit svih mještana općine Podbablje.Je li politika doista prljavo zanimanje u Hrvatskoj ?

- Danas se politika nažalost prezentira kao prljavo zanimanje, ali ona to u svojoj naravi i definiciji nije i ne bi trebala biti. Primjerice, američko društvo kao društvo najdosljednije demokracije ne uživa važnost politike koliko li druga zanimanja primjerice glumaca, pjevača, sportaša itd. Ipak, mi smo društvo mlade demokracije koju još uvijek učimo i kao pasivni i aktivni sudionici, stoga nije ni čudno da takvih mišljenja ima. Irski pisac i državnik Edmund Burke jednom je napisao: „Jedina stvar koja je potrebna za trijumf zla je da dobri ljudi ne urade ništa“. Mnogo se dobrih ljudi grozi od politike i upravo zato nam ostaju oni koji tu ne bi smjeli biti. Ipak, moramo kazati kako ima dobrih ljudi u politici, kako onoj na nacionalnoj, tako i na lokalnoj razini.


Navodno se je nagađalo kako bi kao nezavisni kandidat na izborima, ostvarili znatno bolji rezultat, a Vi ste se ipak priklonili HDZ-u. Zbog čega takav potez ?

- Djelovati kao nezavisni kandidat je vrlo teško iz prostog razloga što kao takav nemaš svoju bazu. Nemaš se kome obratiti, kako na lokalnoj, tako na državnoj razini gdje „monopol“, drže velike stranke. Osnovni razlog moga prelaska u HDZ i prihvaćanja mjesta nositelja liste bio je u tome što me oduševio program HDZ-ove kandidatkinje za načelnicu Vesne Žužul. U svome programu koji se ne temelji na osveti ili demagogiji, sažela je vrlo konstruktivne prijedloge, za koje sam siguran da ćemo zajedničkim snagama ostvariti. S druge strane Vesna je kvalitetna osoba i dobra vjernica i kao takva odgovara mojem svjetonazoru. Drugi razlog je u tome što bi kao i nezavisni vijećnik upravo radi tog programa svoje povjerenje u izborima dao HDZ-u. Zašto onda lagati ljude? Bolje biti odmah na strani stranke i ljudi koje respektiram.


Koliko možete doprinijeti kao nositelj liste HDZ-a, točnije sutra kao vijećnik ?

- Kao nositelj liste jednog novog, pomlađenog HDZ-a mogu doprinijeti kao i dosadašnjim angažmanom uz dodatnu brzinu zalaganja. Prije svega želim općinu približiti mladim ljudima, moj vršnjacima koji su izgubili svaku nadu u politiku.


Na što ćete poticati, ako dođete na vlast ?

- Poticat ću prvenstveno rad i služenje mojim sumještanima. Rad, kako odgovornih i izabranih, odnosno njihovo služenje ljudima koji su ih izabrali tako i na rak ranu društva u kojoj se nalazimo, a to je nedostatak radnih mjesta. Svaki radno sposoban čovjek u općini mora raditi i moraju mu se stvoriti preduvjeti za rad, što je jedno od najvažnijih ljudskih dostojanstava, a program ovoga HDZ-a to nudi.


Jedan ste od rijetkih vijećnika, koji nije primio nikakvu naknadu za svoj rad i trud. Hoćete li se i Vi, kao i jedan od kandidata za načelnika općine Podbablje, zalagati za to, da se naknade vijećnika ukinu ?

- Ne bi se previše osvrćao na naknade i svatko tko ih previše koristi od toga radi političke spinove. Istina je da kao predsjednik Vijeća u protekloj godini, ni kao vijećnik tri godine prije toga nisam primio zaostale naknade, kao ni naknadu za rad političkih stranaka. Nisam se ni trudio naplatiti. Za vrijeme svoga mandata nisam iskoristio niti jedan putni nalog na račun općine jer smatram da u ovim recesijskim vremenima štednja mora krasiti naš program, a obzirom da moja obitelj dolazi iz realnog sektora i radom u svojoj tvrtci svaki mjesec puni proračun općine, odgojen sam da prvo treba gledati društvenu zajednicu, a onda sebe. Osobno smatram da same vijećničke naknade nisu gorući problem ove općine jer je to samo jedna kap u proračunu općine (godišnje otprilike 2000 kn po vijećniku), no ako će to doprinijeti boljitku općine, svakako ću se zalagati za njihovo ukidanje.


Mještani su već dugi niz godina razočarani politikom, koju je vodio u Podbablju HDZ. Zbog čega bi sada, nakon svega, opet HDZ trebao pobijediti na izborima ?

- Mještani su s pravom razočarani navedenom politikom HDZ-a, iz prostog razloga što dugi niz godina nije bilo nikakvih promjena. Načelnik općine, koji je bio iz redova HDZ-a je prošli mandat svoju dužnost obavljao volonterski, te često nije imao dovoljno vremena za bavljenjem problematikom u općini. Stoga mislim da bi za našu općinu pogubno bilo kada bi opet došao neki načelnik, kojem vođenje općine neće biti jedini posao, već će se s njome baviti u slobodno vrijeme. To ne smijemo dozvoliti. Mi u Općini moramo imati načelnika koji će na usluzi mještanima biti svaki dan, a ne da ga mještani „hvataju“ po njegovim uredima. Mislim da bi na ovim izborima trebao pobjediti HDZ, jer su tu novi ljudi, željni rada.

Želja Vam je renomirati tu stranku. Zbog čega ?

- HDZ je stranka koja je pod vodstvom dr. Franje Tuđmana i hrabrih hrvatskih branitelja ostvarila tisućljetni san svakoga Hrvata, a to je samostalna i suverena Hrvatska. Kao član ove stranke zalagat ću se da se u nju uključi što veći broj mladih ljudi, ali i starih članova posebice oni koji su stvarali ovu stranku i iznosili njezine odrednice, onda kada su mnogi HDZ nazivali „strankom opasnih namjera“. Možda će zvučati populistički, ali mislim da se na poseban način trebamo dotaknuti hrvatskih branitelja jer oni su ti koji su bili spremni žrtvovati svoje živote za svoj narod i svoje društvo te mislim kako njima moramo vjerovati. Osobno, nikada ne bih mogao vjerovati onima koji nisu htjeli braniti domovinu jer ako tada nisu bili spremni dati sebe, kako im vjerovati danas da će to isto učiniti ?


Što će se dogoditi ako HDZ izgubi izbore ?

- Vjerujem da HDZ neće izgubiti izbore, no bez obzira na to, dobio ih ili ne, mislim da će se nastaviti ovo što je već započeto, a to je pomlađivanje i učvršćivanje ove stranke, koja će već na sljedećim lokalnim izborima za četiri godine pokazati svu svoju snagu i s visokim postotkom pobjediti. Ako pak ovaj novi HDZ ne pobjedi, neizravno ćemo kazati kako nismo društvo koje želi promjene, a time ćemo dati legalitet i onim „starim“ HDZ-ovcima, koji će uvijek govoriti da su oni bolji jer su oni mogli dobiti izbore, a mi ne.


Na što ste najviše ponosni otkad ste preuzeli ulogu predsjednika općinskog vijeća ?

- Tko radi taj i griješi. Sigurno sam imao i nekakvih pogrešaka, ali ono na što sam posebno ponosan svakako je činjenica da smo konačno, barem djelomice riješili problem odnosa općine prema studentima. Uz pomoć moga prijatelja i predsjednika USIK-a Josipa Bušića, uz iznimnu velikodušnost vlasnika Autopoduzeća gosp. Mira Palca u protekle dvije godine riješili smo pokaze za sve redovne studente koji žive na području općine Podbablje. Nažalost, zbog tehničkih razloga nismo bili u mogućnosti riješiti studentske karte za studente iz Mostara. Povisili smo porodiljne naknade, obavili zborove građana i prve faze imenovanja ulica u svim mjesnim odborima čuvši glas naših mještana, u suradnji sa KU Lovret iz Splita pokrenuli smo projekt pomoći osobama treće životne dobi, u dva navrata smanjili smo komunalni doprinos, a potom na prijedlog kluba vijećnika HSP-a i ukinuli. Započeli smo aktivnosti na gradnji poduzetničke zone „Golo brdo“, a ono na što sam posebno ponosan je osnivanje Savjeta mladih općine Podbablje i njihov i više nego kvalitetni rad. Žao mi je što nismo dovršili projekt asfaltiranja i uređenja ulica u zaseocima Skake, Lozići i Gudelji - Velage u mjestu Poljica, ali prema čvrstom obećanju načelnika Vuksana, to bi se trebalo napraviti kroz nekoliko tjedana.


Imate li uvid u financijsko stanje u Općini ?

- Svaki vijećnik bi trebao imati uvid u financijsko stanje u općini Podbablje i izvješće može zatražiti od načelnika, kao i od stručnih službi općine. Jasno, tu je i Državni ured za reviziju, koji svoju reviziju u općini obavlja redovito i rezultate objavljuje na internetskim stranicama, tako da je to dostupno svakom korisniku interneta.


Gospodarstvo je najveća boljka hrvatskog društva, kako na državnoj, tako i na lokalnoj razini. Kako mislite dići Općinu na zdrave noge ?

- Ponavljam, kako mi se je svidio program HDZ-a koji je ostvariv i realan. Mislim da je budućnost cijele naše Imotske krajine upravo u jačanju gospodarskih zona, koje ne trebaju biti u svim općinama, ali sve općine mogu participirati u izgradnji jedne. Također, mislim da će se otvaranjem tunela Sv. Ilija kroz Biokovo ostavariti bitni preduvjeti za seoski turizam, što je svakako jedna od grana na koju možemo računati. Nova lista HDZ-a sadrži jedan dobar tim ljudi, renomiranih liječnika, poduzetnika i obrtnika i mislim da će upravo kroz programske odrednice koje će za nekoliko dana prezentirati naša stranka osoviti općinu na zdrave noge jer imamo sve preduvjete da budemo najuspješnija općina Imotske krajine.


Je li i gospodarska zona „ Golo brdo“, jedan od preduvjeta za bolju budućnost Podbablja ?

- Apsolutno!

Je li Vam i kao organizatoru brojnih manifestacija teže baviti se politikom ili organizacijom zanimljivih sportsko-kulturnih i zabavnih sadržaja ?

- Teže je baviti se politikom jer je politika na lokalnoj razini stalno susretanje s ljudima, a nažalost okolnosti nisu uvijek vesele, već je uvijek nazočna određena problematika koja se mora riješti jer ipak moramo biti na usluzi ljudima. Meni se primjerice znalo dogoditi da cijelim putem, uz korištenje slušalica, od Podbablja do Splita i natrag znam telefonirati s velikom većinom ljudi u svrhu pronalaska određenih rješenja. Organizacije određenih susreta su timski rad, na što sam naročito ponosan, na moje Drumljane i nije većina "obveza" na meni, a na sreću upozna se i dosta umjetnika, izvođača i uvijek bude pjesme i smijeha što kod politike i nije baš slučaj.

Poznato Vam je kako u Općini već dugo nije funkcionirala javna rasvjeta. Koji su stvarni uzroci tome ?

- Evo rasvjeta je nakon tri mjeseca profunkcionirala. Činjenica je da je to gorući problem. Mjesečni iznos za pokrivanje troška vanjske rasvjete premašuje iznos od 40 000 kn, što je na godišnjoj razini gotovo pola milijuna kuna. Općinsko vijeće kako za vrijeme moga predsjedanja, tako za vrijeme predsjedanja moga prethodnika gosp. Karina nudilo je rješenja uštede vanjske rasvjete, pa čak i uvođenje komunalne naknade u određenom iznosu. Naravno, načelnik to nije prihvaćao jer je smatrao da bi to bio dodatni udar na džep mještana. To je vrlo bitno pitanje i već su pokrenute neke aktivnosti oko zamjene postojeće rasvjete, što bi uvelike trebalo smanjiti navedene troškove. Uglavnom, rasvjete mora biti.

Kako gledate na NK Kamen i što po tom pitanju mislite učiniti ?

- Iako se nisam dugo bavio aktivnijim sportom, dijete sam Kamena jer sam omladinske pogone od pionira do juniora, kao i većina mojih vršnjaka prošao upravo u tom klubu, a uz to sam i volonter ovoga trećeligaša. Mislim da se priča oko Kamena previše uveličava i da oni basnoslovni iznosi koji se spominju nisu točni. U Kamenu imamo jednu grupu zaljubljenika u ovaj klub, koji počesto pomažu u radu ovoga kluba. Uglavnom, kratko ću reći da u našoj općini mora sve funkcionirati, pa tako i Kamen uz jasno realne troškove. Osobno sam ponosan na ovaj klub, na njegov veliki uspjeh i na sve njegove igrače i trenere.

Jeste li zagovornik prijevremenih izbora u Hrvatskoj ?

- Veliki sam zagovornik prijevremenih izbora i iako sam stajališta da se nijedan problem ne može riješiti preko noći. Veliki sam kritičar ove ne socijalne Vlade, koja je svoj program temeljila na osjetljivosti za socijalno ugrožene. Porezi, prirezi, razna poskupljenja neće proizvesti pozitivan učinak, već samo negativan, a najsiromašnijoj klasi, ako uopće možemo govoriti o klasnom društvu u Hrvatskoj će omogućiti dodatni ponor. Tu govorimo o obiteljima s djecom, studentima, umirovljenicima i drugim. Vlada je svoj program temeljila na novim radnim mjestima, tih mjesta nema. Vlada je svoj mandat dobila od ljudi na legitiman način i to treba poštovati, ali ne treba isključiti i mogućnost da će im ljudi i oduzeti to pravo prije vremena. Posebno su neosjetljivi prema nama u Imotskoj krajini.


Što očekujete od lokalnih izbora u Podbablju i kako gledate na kandidate za mjesto načelnika ili načelnice u Općini Podbablje ?

- Od lokalnih izbora očekujem priliku za nove ljude, druge ljude koji će pomoći našoj općini. Očekujem dobru izlaznost i pozivam sumještane, građanke i građane naše Općine da izađu na izbore i zaokruže za svog kandidata. Kandidati za načelnicu odnosno načelnika naše općine su kvalitetni, obrazovani i stručni ljudi. Imao sam prilike upoznati ih sve u posljednih nekoliko godina. Gospođu Vesnu u svojstvu donačelnice, a gospodu Momira i Marija kao kolege vijećnike. Mislim da svi koji se kandidiraju u bilo kojem svojstvu imaju dobre namjere i korisne ciljeve s različitim varijacijama na određene teme. Upravo te varijacije, odnosno njihovi programi će biti smjer biračima i u konačnosti, birači će presuditi. Svima želim fer utrku i pošten mandat u bilo kojem svojstvu.

Kako će po Vama proći utrka za župana ?

- Mislim da će pobjedu u Županiji odnijeti Zlatko Ževrnja, koji neovisno o stranačkoj pripadnosti ima iskustva u radu politike i gospodarstva. Također, to je čovjek za kojeg njegova djela sama govore za sebe, a to je ponekad najveće oružje u političkoj bitci. Također, tu je isto dosta kvalitetnih i stručnih ljudi, ali mislim da gospodin Ževrnja odudara od te razine, on je ipak puno iznad prosjeka. Ukratko, on je čovjek o kojem govore njegova djela.


Poruka mještanima ?

- Pozivam sve mještane da izađu na izbore, te na taj način zajedno stvaramo budućnost. Ljudi nisu strojevi koji će nam trebati svake četiri godine, mišljenje svakoga je bitno. Glasajte za našu listu jer će Vam vrata uvijek biti otvorena.

 

Razgovarao: Darko Lončar

zevrnja

Fotografija: (s lijeva na desno): Ivica Glavaš (potpresjednik mladeži HDZ-a OP), Josip Šerić (nositelj liste HDZ-a OP),  Zlatko Ževrnja (HDZ-ov kandidat za župana SD županije), Hrvoje Tolić (potpresjednik Savjeta mladih OP) . Snimio: Emil Škare

 

Ovim putem a na zahtjev HDZ-a Podbablje, pozivamo Vas na predizborni skup Hrvatske demokratske zajednice koji će se održati u NEDJELJU 5.5.2013. u dvorani OŠ Tin Ujević Krivodol s početkom u 18:00 h. skuphdz

 

Podijeli sa prijateljima!