Podbablje Portal - Sve iz Podbablja na jednom mjestu!

Slavko Blažić: "Radeći na sebi imamo što ponuditi i društvu u kojem živimo"

Podijeli sa prijateljima!

slavko blazic 

U današnje vrijeme kada mediokriteti zauzimaju najviše društvene položaje jako je teško pronaći mladu, a još uz to i obrazovanu osobu željnu kreiranja društvenih događanja na dobrobit svoje zajednice. Srećom, Podbablje ima takvu osobu i zove se Slavko Blažić, magistar teologije koji trenutačno odrađuje godinu stručnog usavršavanja kao vjeroučitelj u OŠ "Tin Ujević" u Krivodolu. Uz svoje brojne obveze koje marljivo ispunjava Slavko je i predsjednik podbapskog Savjeta mladih koji se može podičiti zavidnim rezultatima. O njegovom radu čitajte u nastavku.

 

 

PP: Slavko, iako mlad, na radost svih nas, imaš doista bogat životopis. Nekadašnji si član poznatog "Nadzemlja", Franjevačke mladeži, dobitnik dekanove nagrade, a uz to i vijećnik u MO Hršćevani, član OO mladeži HDZ-a i predsjednik Savjeta mladih! Otkud energija za obavljanje tako važnih zadataka?
Prije svega, zahvaljujem se Podbablje portalu na medijskom praćenju rada Savjeta mladih, ali i na samom interesu za ovaj intervju. Iskreno, ne smatram sve navedeno prevelikim teretom, jer energiju crpim iz svoga poziva. Smatram da je biti teolog, prije svega poziv iz kojeg proizlazi i želja da se društvo u kojem živimo uređuje na što pravedniji i transparentniji način.

PP: Već godinu dana predsjednik si Savjeta mladih općine Podbablje. Možeš li nas pobliže upoznati s njegovim radom?
Savjet mladih je savjetodavno tijelo općine Podbablje. Rad Savjeta je usmjeren prema poboljšavanju života mladih ljudi na prostoru općine Podbablje, a odnosi se na različite sfere: kulturološku, edukativnu, povijesnu, savjetodavnu, itd. Savjet mladih mladim ljudima s područja općine Podbablje pruža pomoć i savjete na svim društvenim razinama u svrhu njihova napredovanja na ljudskoj, društvenoj, edukativnoj i svakoj drugoj razini.

PP: Cilj Savjeta mladih je unapređenje života mladih osoba. Možeš li nam obrazložiti koje su ti sfere života mladih prioritetne?
Svakako, na prvo mjesto bih stavio obrazovanje. Pri tome ne mislim samo na obrazovanje na sveučilišnoj razini ili na razini stručnih studija. Smatram da je potrebno da se mladi ljudi obrazuju u poslu koji žele raditi na što više načina, potrebno je učiti cijeli život. Općina Podbablje je izvor „prirodne pameti" na raznim razinama i smatram da stručnjak na bilo kojoj razini može doprinjeti boljem suživotu svih nas. Svakako, važno je poticati i ljubav prema Domovini i našem Podbablju, jer osoba bez osjećaja pripadnosti je izgubljena osoba. Obitelj, mjesna zajednica i naše društvo je temelj za napredak svakoga pojedinca, a posebno mlade osobe.

PP: Koji su najznačajniji projekti Savjeta mladih u protekloj godini?
Prije svega, pohvalio bih sve članove Savjeta mladih, i želio bih spomenuti njihova imena: Ante Perić, Ante Karin, Ante Erceg, Sara Livajić, Nikolina Blažić i Marijana Ćelić. Svi oni su svojim radom i vremenom, potpuno besplatno, omogućili ostvarenje projekata Savjeta u prošloj godini. Spomenuo bih i bivše članice: Mateu Lončar i Valentinu Ujević koje su, također, pridonjele ostvarenju projekata. U prošloj godini smo pokrenuli humanitarnu akciju za sve potrebite obitelji na području naše Općine, izradili smo brošuru općine Podbablje pod naslovom: „Malena mjesta srca moga". Brošura donosi kratki povijesni, kulturološki i socijološki pogled na svako mjesto u našoj Općini. Također, pokrenuli smo besplatnu školu talijanskog jezika za sve ljude s područja općine Podbablje, koji su željeli u njoj sudjelovati. Ono što bih posebno istaknuo je prostor Savjeta mladih koji je skoro dovršen. Prostor će nam služiti u edukativno – zabavne svrhe za sve mlade ljude Općine. I na kraju, 17.11. idemo u Vukovar. Za Vukovar smo u suradnji s općinom Podbablje organizirali dva besplatna autobusa.

PP: Nedavno ste usvojili financijsko izvješće i plan za iduću godinu. Što planirate napraviti u idućoj godini?
Da, i kao potvrda jedinstva, bez obzira na politički predznak koji svatko od nas ima, osjećam potrebu spomenuti kako je financijski plan i program rada usvojen jednoglasno. U idućoj godini namjeravamo posjetiti Škabrinju, organizirati besplatne škole za mlade, sudjelovati u projektima informatičkog opismenjivanja i socijalne zauzetosti. Također, planiramo organizaciju mjesečnih susreta za mlade. Mjesečni susreti će biti edukativno – zabavnog karaktera. Kroz javne tribine, kvizove i zabavu (jer treba nešto i pojest i popit) planiramo učiti zajedno s mladima.

PP: Savjet mladih je savjetodavno tijelo. Kakva je suradnja sa Načelnikom i Općinskim vijećem?
S načenikom, gospodinom Antom Kujundžićem i donačelnikom gospodinom Matom Matkovićem imamo odličnu suradnju. Načenik i donačenik imaju sluha za mlade ljude, i nikada nam nisu stopirali ili otežavali izvođenje bilo kojeg projekta. Posebna zahvala ide i Općinskom vijeću i svim vijećnicima koji su prošle godine, a nadam se da će i ove, jednoglasno usvojili naš financijski plan i program rada. Svi zajedno, bez obzira na različite političke spektre s kojih dolaze, su veliki vjetar u leđa Savjetu mladih.

PP: Večeras krećete s dva autobusa put hrvatskog "Grada heroja"- Vukovara. Kakav je plan putovanja?
Da, put u Vukovar je bila velika želja Savjeta mladih. Polazimo večeras u 23:00 h, a vraćamo se u ponedjeljak nešto iza ponoći. Želimo obići sva značajnija mjesta grada Heroja, od bolnice do Ovčare, kako bi se zajedno, u molitvi i tišini, poklonili onima zbog kojih živimo u slobodnoj Hrvatskoj. Oni su naš blagoslov, mi njihov glas, i zbog svih žrtavama imamo ljudsku odgovornost prema društvu u kojem živimo.

PP: Što možeš poručiti čitateljima našega portala, posebice mladima?
Mladi ljudi su budućnost naše Općine. Nije uvijek lako, situacija u cijeloj Hrvatskoj je maglovita. No, ipak smatram da pojedini mediji u službi centara moći, rade puno toga na razvodnjavanju identiteta našeg naroda. Svaki mladi čovjek, zbog toga, prije svega treba raditi na sebi. Mijenjajući sebe, svoje mane i nedostatke, mijenjamo i društvo u kojem živimo. To nije samo već puno puta rečena parola, nego je uistinu tako. Radeći na sebi, imamo što ponuditi i društvu u kojem živimo. Čvrsto vjerujem da općina Podbablje i cijela Imotska krajina imaju snagu, upravo kroz mlade ljude, krenuti naprijed, ostati ovdje, jer uistinu, ljepšeg života nema nigdje.

Podijeli sa prijateljima!