Podbablje Portal - Sve iz Podbablja na jednom mjestu!

Pozdrav Vukovaru, hvala domaćinima! Ovogodišnji SHKM oduševio mlade Podbabljane

Podijeli sa prijateljima!

 18318227 1324289844291727 1013005596 o

Ovogodišnji Susret hrvatske Katoličke mladeži održan je u našem gradu,gradu heroja,Vukovaru,gradu koji u nama budi mnoge osjećaje,emocije i sjećanja kroz sve što je taj grad prošao i opet se uzdignuo.


Polazak naših framaša bio je u subotu u ranim jutarnjim satima ispred crkve sv.Ante u Drumu. Ugodnu vožnju kroz susjednu nam Bosnu pružio je naš vozač,sam i naš župljanin Darko Šušnjar-Rizik. Vozeći se kroz Bosnu uz pjesmu i veselje pratila su nas sva godišnja doba. Putem nas je pratila kiša,jednim djelom puta padao je u gusti snijeg koji je stvarao snježni pokrivač pa smo tako imali i snježne radosti. Ono čemu smo se najviše radovali to je bilo sunce koje nas je obradovalo u gradu u kojem smo bili smješteni,u Slavonskom Brodu.
Dolaskom na granicu dočekao nas je naš župnik,domaćin Davorin Anđić. Mladi iz njihove župe dočekali su nas ugodnu pripremivši nam jako ukusan ručak. Nakon ručka uz pjesmu i veselje dočekali smo mlade iz Požege. Svi skupa krenuli smo prema susjednom mjestu gdje smo se smjestili u dvoranu gdje smo predstavljali svoje frame. Tu nas je bilo oko 300 ,a našu framu predstavljala je naša framašica Matea Lončar ujedno i predsjednica Splitsko-dubrovačkog bratstva. Kako Imotski ne može proći bez toga da se ne spomene broj mercedesa,tako je naša Matea rekla da ima župljana koliko i mercedesa. Nakon toga krenuli smo u drugu dvoranu gdje nas je čekao jako dobar program . Tu je bilo oko 2500 ljudi. Kao i uvijek naša najveselija i najraspjevanija frama uspjela je podići na noge uz pjesmu i ples sve ostale framaše. Toliko smo bili veseli i raspjevani da su nas svi slikavali i snimali. Mladi iz župe izveli su predstavu koja je bila poučna i koja nam je dala poruku za nas život.
Nakon molitvenog završetka krenuli smo prema svojim autobusima. Nema ništa ljepše nego kada prolaziš kroz gomilu ljudi i samo čuješ riječi hvale za farmu. Upravo to smo mi doživjeli. Mnoge pohvale smo dobili kao što su bili " evo najbolje frame","ovo je najveselija frama","evo onih sa zastavom" i da ne nabrajamo dalje.
Krenuli smo prema župi gdje su nas ispred župe čekali naši domaćini. Tu smo se rastali i svatko je krenuo sa svojim domaćinima. Svi smo bili ugodno smješteni. Dočekala nas je obila večera koja naravno nije mogla proći bez slavonskog kulena i sira. Večer smo proveli upoznavajući obitelji uz druženje i šetnju gradom.

 

U nedjelju nakon doručka kod naših domaćina krenuli smo prema Vukovaru. Iako smo svi bili pospani jedva smo čekali da dođemo. Dolaskom u Vukovar imali smo slobodno vrijeme . Dok su neki ispijali jutarnju kavu neki framaši su otišli do bolnice . Gledajući sve to suze na licu se nisu mogle skriti. Razgledavajući sve to mnoge stvari su nam prolazile kroz glavu razmišljajući što su ti ljudi prošli kako bi nama danas pružili dom.
Euharistijsko slavlje počelo je u 11 i 30 . Tu smo susreli i naše susjedne frame ,frame iz Zmijavaca i Runovića. Euharistijsko slavlje predvodio je đakovačko-osječki nadbiskup i metropolit Đuro Hranić u zajedništvu s 25 drugih nad/biskupa iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i drugih zemalja. U euharistijskome zajedništvu okupljeni su bili provincijali redovničkih provincija u Hrvatskoj kao i mnoštvo svećenika, njih više od 300. Na tom presvečanom i poučnom slavlju okupilo se oko 30 tisuća mladih. Propovjed je bila jako poučna. Njome je svećenik pokušao objasniti i sam logo ovog susreta "Krist,nada naša". Također želio je reći kako smo upravo mi mladi potrebni ovoj državi.
Nakon Euharistijskog slavlja imali smo slobodno vrijeme. S autobusnog kolodvora bili su organizirani prijevozi do Ovčare, Borova naselja, Memorijalnog centra Domovinskog rata. Imali smo i mogućnost obilaska Gradskog muzeja,Muzeja vučedolske kulture,vodotornja i ostalih znamenitosti. Obilazivši sve to presjećali smo se kroz što su sve prolazili ti ljudi,gdje su oni za koje se još ništa ne zna,kako je njihovim obiteljima i mnoga druga pitanja postavljali smo sami sebi. Ne možemo reći da nam nisu proradile emocije kad vidimo lica svih tih poginulih branitelja koji su svoju krv prolili za nas. Gledajući vodotoranj kojeg su tako željeli srušiti ali nisu uspjeli,on je ostao jak i uspravan. Zapravo on nam daje pouku za naš život ,pouku koja nam govori da moramo ostati jaki i dignute glave bez obzira na to što prolazimo kroz život jer u životu imamo i uspona i padova. U središtu grada nastupali su grupa RiM, mladi župe Gunja"Lifehouse"i"Set me free",Zvonimir Kalić i band Noel i Andrijana Baković, dramsko-plesna predstava " Moj život" ,"Učitelju gdje stanuješ",predstava po knjizi Bog u metrou i Hrvatsko nadzemlje.
Kraj cijelog programa počeo je koncertom u 18 h gdje su sudjelovali Alen Hržica, Ivana Husar Rimac,Marija Husar Rimac,Božja Pobjeda i Opća Opasnost.
Prema našem kamenitom i brdovitom kraju krenuli smo s autobusnog kolodvora u 20h. U jutarnjim satima došli smo ispred naše crkve u Drumu gdje su nas dočekali naši roditelji.
Velike pohvale našim mladima iz župe koji su sudjelovali i ovaj susret učinili tako lijepi i veselim.Nadam se da su i oni zadovoljni i puni lijepih uspomena s ovog susreta.
Također u ime svih 36 sudionika zahvaljivam se ponajprije našoj općini Podbablje na financijskoj pomoći, našem župniku fra.Nedi,župi domaćinima i naravno svim organizatorima cijelog susreta.

Pripremila: Marina Mikulić


Podijeli sa prijateljima!